Edward Kelly se zapsal do historie především jako dvorní alchymista císaře Rudolfa II. Jaký byl Kelly ve skutečnosti? Byl to podvodník nebo geniální alchymista? Spáchal sebevraždu, nebo byl zavražděn spiklenci z řad císařových rádců? Jeho život je zahalen mnoha tajemnými otázkami, na které i on sám hledal odpověď.
Obvinění z podvodu a z čarodějnictví
Legendární alchymista Edward Kelley nebo také Kelly se narodil pod jménem Edward Talbot 1. srpna 1555 v Anglii. Jako Edward Talbot se zapsal ke studiu na univerzitě v Oxfordu. Přestože studia nedokončil, tak po celý život užíval univerzitní titul magistr. Pracoval také v advokátní kanceláři, kde se dopustil podvodu, za který byl potrestán uříznutím obou uší podle tehdejšího středověkého práva.
Později ještě pod jménem Talbot vstoupil do služeb známého Johna Dee. Ten z něho vytvořil médium pro seance. Společně přijeli v srpnu 1584 do Prahy, kde je ubytoval císařův osobní lékař Tadeáš Hájek z Hájku. Na jeho přímluvu získali audienci u císaře Rudolfa II. Kelly a Dee císaře prozatím nezaujali. Krátce po audienci byli dokonce obviněni z čarodějnictví, a proto raději velmi rychle uprchli z Čech do Polska. O tři měsíce později se však tajně vrátili do Čech a usadili se na dvoře jihočeského šlechtice Viléma z Rožmberka v Třeboni.
Sluha dvou pánů
Edward Kelly získal okamžitě přízeň svého hostitele Viléma z Rožmberka, protože ho vyléčil z těžké a záludné nemoci. Jeho pověst se tak následně začala šířit mezi českou šlechtou. O jeho alchymistickém a lékařském umění se doslechl také císař Rudolf II., který se sešel s Vilémem z Rožmberka, aby zjistil, co je na příběhu pravda. Co zjistil, jej potěšilo, a tak žil Kelly od té doby střídavě v Praze a v Třeboni, kde byl k dispozici oběma mocným pánům.
Jeho první pokus uskutečněný před císařem dopadl údajně dobře, protože se mu prý podařilo proměnit libovolný kov v zlato pomocí speciální rtuti. Později Kelly získal rytířský titul a stal se císařským radou s velkým majetkem. Oženil se s krajankou, vdovou Johanou Westonovou, se kterou bydlel v tzv. Faustově domu na Karlově náměstí.
Alchymistické pokusy Edwarda Kelly
Kelly, ačkoliv se nepyšnil univerzitním titulem, byl velmi vzdělaný a skvěle ovládal několik vědních oborů (fyzika, chemie, medicína) a zajímal se o mnoho dalších oblastí. Učarovala ho především astrologie a magie, kterým zasvětil svůj život. Především Kámen mudrců a Homunkulus neboli umělý člověk se staly na mnoho let terčem bádání.
Látka schopná přeměnit bezcenné kovy ve zlato a současně schopná sloužit jako elixír mládí je právě nazývána Kámen mudrců. Právě on měl Kellymu zajistit nesmrtelnost, ať již fyzickou, tak i duševní. Strach ze smrti je v každé době velký, a tak by takový objev způsobil revoluci v dějinách lidstva. Bohužel však Kelly kýženého úspěchu nedosáhl, stejně jako mnoho dalších alchymistů po něm, kteří usilovali o vytvoření elixíru mládí.
Neúspěšný byl i při pokusu sestrojení umělého člověka. Myticky známá postava Golema, který představuje člověkem oživenou sochu, jež plní příkazy, zůstala pouze v hlavě Kellyho. Jeho působení v Praze tak může působit jako zklamání a šarlatánství. Kelly tomu však zasvětil svůj život a věřil, že dosáhne nedosažitelného. Jak víme, elixír mládí se nepodařilo objevit ani dnešním velkým farmaceutickým firmám, jejichž možnosti jsou mnohem větší než byly kdy v minulosti.
Další útěk z císařského dvora
Během neúspěšného pobytu v Praze se Kelly dostal do konfliktu s jedním z císařských úředníků, kterého dokonce při souboji zabil. Souboje však byly císařem zakázány, a proto Kelly utíkal ke svému ochránci Vilému z Rožmberka. Během cesty byl ale zatčen a uvězněn na hradě Křivoklát. Po tříletém vězení se rozhodl k útěku.
Po laně se spustil z věže. Lano se pod jeho tíhou přetrhlo a Kelly dopadl na skálu. Poraněná noha mu byla amputována a nahrazena dřevěnou protézou. Poté byl Kelly převezen do vězení v mosteckém hradě Hněvín, kde se rozhodl, že uteče podruhé. Použil provaz, který mu přinesla jeho manželka při návštěvě ve vězení. V noci spustil provaz z věže do hradního příkopu, kde na něho čekala manželka a sluha. Provaz se zase přetrhl. Kelly spadl a zlomil si zdravou nohu. Po prožitých útrapách mu nakonec Rudolf II. udělil milost.
Sebevražda nebo vražda?
Kelly zůstal i po udělení milosti na mosteckém hradě, kde se léčil ze zranění nohy. Umřel 1. listopadu 1597 ve věku 42 let a není známo, kde se nacházel jeho hrob. Je velmi pravděpodobné, že císařovi rádci měli obavu z obnovení jeho vlivu na Rudolfa II. a proto ho nechali po propuštění z vězení otrávit. Císařovi rádci, kteří ho měli zájem odstranit, byli Pavel Sixt Trautson, rakouský šlechtic a tajný rada, a Wolfgang Rumpf, jeden z nejmocnějších mužů na dvoře císaře Rudolfa II. Obavy z rostoucího vlivu alchymistů byly motivem pro objednání vraždy Edwarda Kelly. Muž s několika jmény si tak své alchymistické tajemství vzal do hrobu. Zůstali po něm z jeho manželství s Janou Westonovou vlastní syn Adam Kelley a nevlastní dcera Alžběta Jana Westonová, která se stala jednou z prvních básnířek v Čechách. Není vyloučeno, že v současné době žijí v Čechách lidé, k jejímž předkům patřil Edward Kelly.
Jedinečný astrologický výklad podle Vašeho přesného data, času a místa narození!
© 2009 - 2025 E.M.A. Europe s.r.o. Všeobecné obchodní podmínky Zpracování osobních údajů Zpracování cookies, tech. zaj. Materna, 1 min/70 Kč vč. DPH, 1sms/max. 46 Kč, Max. délka hovoru je 17 minut, Volejte (49 Kč/min) a pište (30 Kč/SMS) bez omezení! Klub Horoskop2025, BÚ: 2109191786/2700, PO Box 14, 110 05 Praha 05, www.ema.bz