Home - Výklad karet - Cikánské karty

Cikánské karty

Cikánské karty

Cikánské karty patří do skupiny obrázkových vykládacích karet, mezi které můžeme zařadit třeba i karty Lenormand nebo Kipper. Existují v nepřeberném množství různých variant, žádné z nich ale nejsou přesnou kopií původně používaných cikánských karet.Kočovní cikáni si uměli své vědění chránit, vykládací karty, které původně používali, byly ručně malované a dědily se z generace na generaci až do okamžiku, než se rozpadly.

Historie cikánských karet

První stopy jejich existence se objevují někdy ve 13. století, ale podle všeho existovaly už mnohem dříve. Některé prameny hovoří o jejich souvislosti s tarotem či hracími kartami, jiné naopak považují tyto teorie za čiré spekulace, protože jejich podstata je diametrálně odlišná.

Původně bylo cikánských karet 24, při jejich zrodu se zřejmě kočovní Cikáni přece jen nechali inspirovat Velkými Arkánami tarotu a k jejich 22 královským symbolům přidali ještě další 2. Masivněji se cikánské karty rozšířily na přelomu 16. a 17. století v jihozápadní Asii a jihovýchodní Evropě. Od roku 1880 se v Evropě, hlavně ve Francii, začínají objevovat různé další výkladové systémy, které čerpají z původních cikánských karet, nicméně počet jejich listů se zvyšuje na 36. Ve 20. letech 20. století vznikají dokonce varianty obsahující 52 karet.

Výkladový systém a způsob výkladu

Současní moderní vykladači používají karetní výkladové systémy o 32, 36 nebo 52 listech. Podstatou těchto karet je obrázek, který zobrazuje nějakou osobu, její pocity, důležitou situaci, životní děj, zkrátka, každá karta v sobě skrývá určitou oblast běžného života. Zobrazení může být jaké reálné, tak i symbolické (např. prsten). Při výkladu není nezbytně nutné porozumět uvedeným symbolům, mnohem důležitější jsou volné asociace. V podstatě platí, že cokoli nás v souvislosti s vyloženými kartami napadne, je v kontextu výkladu správné.

Zajímá vás výklad Cikánských karet? Chcete vědět víc? Zavolejte na tel.: 906 701 701 nebo se obraťte na naší přední kartářku Ambru!

VYBERTE SI SVÉHO ODBORNÍKA NA CIKÁNSKÉ KARTY a zavolejte na tel.: 906 701 701

zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)

© 2009 - 2024 E.M.A. Europe s.r.o. Všeobecné obchodní podmínky Zpracování osobních údajů Zpracování cookies, tech. zaj. Materna, 1 min/70 Kč vč. DPH, 1sms/max. 46 Kč, Max. délka hovoru je 17 minut, Volejte (49 Kč/min) a pište (30 Kč/SMS) bez omezení! Klub Horoskop2022, BÚ: 2109191786/2700, PO Box 14, 110 05 Praha 05, www.ema.bz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze náv?těvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.