Tarot

Co je TAROT?

Různé typy tarotových karet patří dnes k nejrozšířenějším a nejoblíbenějším vykládacím systémům. Tarot se používá zhruba od poloviny 14. století, kdy se těšil velké oblibě tzv. Marseillský tarot. Nejstarší dochované tarotové karty můžete nalézt v archívech Národní knihovny v Paříži (17 karet asi kolem roku 1392).


Kde je původ?
 

Původ tarotu není znám, údajně je považován za dílo, které zůstalo zachováno ze starých pokladů egyptské knihovny, podle některých informací by jeho autorem mohl být Hermes Trismegist. Podle historiků může mít slovo tarot mnoho významů, a sice královská cesta, kolo, zákon, královská nebo soubor karet. Podle jedné z teorií vychází jeho název přímo ze jména staroegyptského boha magie Thotha.

V době temna, kterou datujeme někam do 16. – 17. století, zájem o tarot značně poklesl, protože tato věštecká metoda byla inkvizicí považována za čarodějnickou praktiku a nikdo pochopitelně nechtěl skončit na hranici. Tarot znovu objevil v 18. století francouzský okultista Eliphas Lévi, který poukázal také na souvislost Velkých Arkán s hebrejskou abecedou. Lévimu se přisuzuje přiřazení živlů k jednotlivým karetním barvám.

Pro historii tarotu má velký význam Řád Zlatého Úsvitu, jehož dva členové se zasloužili o vznik dvou dnes nejpoužívanějších tarotových sad na světě. Artur Edward Waite je autorem tzv. Rider – Waiteova – tarotu, který je svým lidovějším provedením určen ke každodenním výkladům, protože jeho symbolika není tak hluboká jako u Crowleyho tarotu. Tyto karty jsou také na první pohled „čitelnější“ a právě proto jsou nanejvýš vhodné pro začátečníky.

Cca v 50. letech 20. století byl podle knihy Thotovy vytvořen druhý nejpoužívanější tarotový systém, a sice Tarot Alesteira Crowleyho, který je považován za jednu z nejmystičtějších a nejkrásněji zpracovaných tarotových sad. Crowley při jeho tvorbě používal jak mystiku židovské Kabaly, tak i egyptskou symboliku a jejich významy jsou natolik mnohovrstvé, že k jejich dokonalému pochopení je zapotřebí několikaletého intenzivního studia. To ale platí pouze v případě, že se chcete věnovat výkladu Crowleyho tarotu v jeho původním hermetickém pojetí, tato karetní sada se samozřejmě dá použít i pro klasické výklady.

Balíček tarotových karet obsahuje 78 karet
 

Systém se skládá z tzv. Velkých Arkán, což je 22 karet, které mají osudový charakter – je-li vyložena některá z těchto karet, znamená to, že něco je předem dáno (často se jedná o záležitost vaší osobní karmy) a je nutné to přijmout. Karty jsou očíslovány od 0 do 21 a jsou často spojovány s 22 písmeny hebrejské abecedy. Každá karta představuje určitý archetyp (archetypy jsou základní lidské vlastnosti a postoje, jde o koncept C. G. Junga). Tyto „trumfové“ karty jsou spojeny s pátým živlem, tedy duchem.

Malá Arkána tvoří 4 x 14 karet, které jsou řazeny od esa po rytíře (někdy také krále) a každá z nich odpovídá jednomu živlu, tedy ohni, vodě, vzduchu a zemi (podobně jako v klasickém herním karetním systému, v němž také naleznete také různé barvy). Tyto menší karty popisují praktický každodenní život, Hole (ohnivý živel) představují energii, schopnost vhledu, intuice a vnímání, Meče (vzdušný živel) ztělesňují přesvědčení, ideje a způsob myšlení, Poháry (vodní živel) představují emoce, pocity a prožitky, Disky (zemský živel) představují vnější realitu a schopnost uskutečňovat svoje představy ve vnějším světě, tedy vše, co je hmotné. Vykládat lze samostatně jak s Velkými, tak i s Malými Arkánami. Pro snazší učení je možné vykládat nejprve s kartami Malých Arkán a teprve po zvládnutí těchto 56 karet přistoupit k výkladu i s Velkými Arkánami.

Máte problémy v lásce, s penězi, v rodině? Obraťte se na kartářku! Volejte: 906 701 701

 

VYBERTE SI SVÉHO OSOBNÍHO ODBORNÍKA NA TAROTY a zavolejte na tel.: 906 701 701

zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)

© 2009 - 2024 E.M.A. Europe s.r.o. Všeobecné obchodní podmínky Zpracování osobních údajů Zpracování cookies, tech. zaj. Materna, 1 min/70 Kč vč. DPH, 1sms/max. 46 Kč, Max. délka hovoru je 17 minut, Volejte (49 Kč/min) a pište (30 Kč/SMS) bez omezení! Klub Horoskop2022, BÚ: 2109191786/2700, PO Box 14, 110 05 Praha 05, www.ema.bz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze náv?těvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.