Home - Články - Zimní čas se opět začíná!

Zimní čas se opět začíná!

vloženo 25. 10. 2019
čas čtení: 5 minut

Zimní čas se opět začíná!

V noci ze soboty 26. na neděli 27. října si posuneme hodinky o hodinu dozadu – začíná ZIMNÍ ČAS! Proč ale střídání časů máme, který je vlastně ten „správný“ a jaký má vliv v horoskopech?

sdílet článek na facebooku

Kolik je hodin – složitá otázka!

Těšíte se, že již brzy si budete moct ráno o hodinu déle přispat? Bude jistě příjemné nemuset vstávat tak brzy do tmy, ale na druhé straně, soumrak o hodinu dřív taky není nic příjemného. Střídání zimního a letního času má své příznivce, ale taky své odpůrce. Vypadá to, že ti druzí se již za pár let dočkají jeho zrušení, ale prozatím je zde pořád ještě s námi, tak se mu podívejme trochu na zoubek. Jak se to vůbec stalo, že počítáme čas v každé polovině roku nějak jinak?

Náš „původní“ středoevropský čas je z historického i z astronomického pohledu ten zimní. Tehdy je půlnoc opravdu o půlnoci a Slunce je nejvýše opravdu v poledne! Naproti tomu v létě nastává astronomické poledne až v jednu hodinu. A pokud bychom chtěli být opravdu přesní, dokonce i to je pouze zaokrouhlení, protože naše časové pásmo je poměrně široké, takže skutečný čas poledne se liší i v desítkách minut. Slunce totiž nevychází a nezapadá ve stejnou hodinu ani v Aši a Ostravě, natož pak na západě Španělska a na východním Slovensku. Ale pořád je to stejné, středoevropské časové pásmo!



Jak ušetřit elektřinu za války?

Nápad vstávat v létě dřív a ušetřit tak peníze za večerní osvětlení je poměrně starý. Popravdě, kdysi se v létě skutečně vstávalo dřív, a možná nejen o hodinu! Třeba v létě na venkově lidé běžně začínali den ve čtyři nebo i ve tři hodiny ráno (což odpovídá čtvrté až páté hodině dnešního letního času – a to už vychází Slunce), práce na polích bylo totiž hodně a Slunce brzy ráno přece jen ještě tolik nepeče. Přiměřeně tomu se pak chodilo večer dřív spát. Ale posunout nejen svůj denní režim, ale „poručit větru a dešti“ a posunout celé měření času, přetočit všechny hodinky? Na tento vynález bylo potřeba počkat až do první světové války!

Poprvé byl letní čas zaveden v roce 1916 ve velké části evropských zemí. Je to tedy vynález posledního století. A to taky ani zdaleka ne nepřetržitě! Pak se od něj totiž upustilo, a opět byl zaveden za druhé světové války. To dává smysl – za války je totiž důležité šetřit zdroje a elektřinu! Po válce ještě střídání časů pár let vydrželo, ale pak opět nastala přestávka v používání letního času. Pravidelné každoroční střídání času nás provází teprve od roku 1979. Původně začínal letní čas poslední neděli v březnu a zimní se vracel poslední neděli v září. V roce 1996 se však druhý termín posunul o měsíc, a nyní máme letní čas až do poslední říjnové neděle. Takže paradoxně trvá až sedm měsíců, na rozdíl od „původního“ zimního, kterému jich zbývá pouze pět!



Letní a zimní čas dělají vrásky i astrologům

Na střídání časů si musí dávat pozor taky mistři horoskopů! Přesná hodina narození nebo načasování určité události je totiž velmi důležitá záležitost, a dokonce i jedna hodina rozdílu zde může mít naprosto zásadní důsledky. A to hlavně ve výpočtu ascendentu! Ten se mění velmi rychle – každé dvě hodiny.

A představte si, že ascendent je druhá nejdůležitější věc v celém horoskopu narození, hned po slunečním znamení! Zatímco sluneční znamení určuje jádro vaší povahy, ascendent, tedy přesná hodina narození, rozhoduje o tom, jak působíte navenek na své okolí! Je to vaše vnější osobnost – někdy se dokonce projevuje silněji, než vaše znamení! Třeba člověk se slunečním znamením Berana, ale s ascendentem ve Váhách může sice uvnitř být tvrdohlavý a energický jako pravý Beran, ale většina jeho okolí uvidí jinou stránku jeho osobnosti – navenek bude působit klidně, váhavě a nerozhodně jako Váha právě díky svému ascendentu!

Takže při výpočtu horoskopu je důležité se vždy podívat, jestli v daném roce došlo nebo nedošlo ke změně zimního času na letní, a pokud ano, který přesně den! Naštěstí dnes již astrologové pracují s počítači a nikoliv s papírovými tabulkami jako ještě nedávno, a v počítačových výpočtech je střídání času již zohledněno. Totéž platí v případě, když si ascendent vypočítáte sami na internetových stránkách! Máme to ale štěstí!



Ale pokud byste patřili k těm vzácným případům, co se narodili zrovna v noci, kdy došlo ke střídání časů, pak může přece jen nastat trošku chaos! Konec konců, když se vaše maminka podívala po vašem narození na hodinky, pravděpodobně měla i jiné důležitější starosti, než jestli už je někdo přestavil nebo ještě ne! Nebo pokud jste se narodili v jiné zemi, kde střídání časů probíhalo jinak, ale horoskop si necháváte vypočítat v Česku (nebo na našem českém internetu)! Takže, jak vidíte, přetočit si hodinky o hodinu tam nebo zpátky, to není jen tak!

1 | 2 | 3 | 4 | 5 > >>|

NAŠI VĚŠTCI - Vyberte si svého věštce a zavolejte mu na tel.: 906 701 701!

zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)

© 2009 - 2025 E.M.A. Europe s.r.o. Všeobecné obchodní podmínky Zpracování osobních údajů Zpracování cookies, tech. zaj. Materna, 1 min/70 Kč vč. DPH, 1sms/max. 46 Kč, Max. délka hovoru je 17 minut, Volejte (49 Kč/min) a pište (30 Kč/SMS) bez omezení! Klub Horoskop2025, BÚ: 2109191786/2700, PO Box 14, 110 05 Praha 05, www.ema.bz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze náv?těvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.