Home - Články - Samhain – oslavte tajemný keltský svátek mrtvých!

Samhain – oslavte tajemný keltský svátek mrtvých!

vloženo 27. 10. 2023
čas čtení: 5 minut

Samhain – oslavte tajemný keltský svátek mrtvých!

Víte, co mají společné Dušičky a Halloween? Že nic kromě podobného data? Omyl! Věřte nebo ne, naše památka zesnulých a americký svátek strašidel mají společné kořeny – najdeme je u starých Keltů!

sdílet článek na facebooku

Světlá a temná polovina roku – podle Keltů

Naši dávní keltští předkové byli silně spjati s přírodou a řídili se jejími cykly. Rok měli proto rozdělen do dvou polovin – světlé a temné. Světlá polovina roku se začínala s počátkem dnešního měsíce května. Zahajoval ji svátek jménem Beltine, který se nám do dnešních dob zachoval jako První máj, a jeho předvečer jako Pálení čarodějnic. Beltine byl oslavou života, lásky, doba, kdy se hospodářská zvířata poprvé vyháněla ven na louky, začátek „letní“, světlé části roku, kdy všechno kvete a žije.

V každém koloběhu však musí být i protipól. A tak přichází čas, kdy se musíme se světlým půlrokem plným života rozloučit – blíží se začátek listopadu, a s ním tajuplný keltský svátek Samhain, který byl zasvěcen mrtvým, zásvětí, příchodu zimy, všemu temnému a tak trochu strašidelnému! Ale to neznamená, že bychom si ho neměli užít a pořádně ho oslavit! Samhain – noc kdy se otevírá brána mezi světy!

Keltové věřili, že noc v předvečer svátku Samhain (tedy z 31. října na 1. listopadu) má zcela výjimečnou magickou moc. V tuto tajemnou noc se otevírají brány mezi světem a zásvětím, mezi naší hmotnou realitou a neviditelným světem, ve kterém přebývají duše mrtvých, duchové a nehmotné bytosti. V tuto jedinou noc v roce je hranice mezi světy tak tenká, že duše zesnulých, ale také různá strašidla a přízraky, mohou volně putovat naším světem a navštívit nás.


A jsme na stopě společným kořenům Dušiček a Halloweenu! Samhain je dnem, kdy si připomínáme naše blízké zesnulé, protože jejich duše k nám teď mají nejblíž, mohou nás vidět a navštívit, mohou nám sdělit nějaké poselství, pokud chtějí. Zároveň se však světem potulují i duchové a strašidla, nešťastné duše, které chtějí škodit, a před nimi se musíme chránit. Z toho vznikl veselý svátek Halloween, který však má taky hlubší smysl – strašidelné masky a veselost měly ve skutečnosti odplašit zlé duchy!

Samhain však měl ještě i další, třetí význam. Pro staré Kelty to byl počátek nového roku. Proč? U Keltů se den začínal večerem a nocí: Východ první hvězdy, nikoliv půlnoc, znamenal začátek nového dne! Podobně i nový rok se začínal začátkem jeho tmavé části – novoroční den tedy připadal na Samhain!

Svíčky a ochranná moc ohně

Při oslavách všech keltských svátků má nezastupitelné místo oheň. Zatímco k jarnímu Beltine neodmyslitelně patří velké vatry, kolem kterých se tančilo, oheň podzimního Samhainu je skromnější – klíčovou roli zde hrají svíčky!

Živel ohně má magickou ochrannou a očistnou moc. Dovede k nám přitáhnout to dobré a zapudit to špatné a nečisté. Svíčky proto dodnes patří jak k Halloweenu, tak i k Dušičkám. A pokud si chcete Samhain připomenout v keltském stylu, neměli byste na ně zapomenout!

V předvečer prvního listopadu tedy zapalte ve svých oknech svíčky. Tento večer se ani trochu nehodí pro procházky, a už vůbec ne pro výlety do lesa! Jedině pokud jste hrdinové a nebojíte se duchů a přízraků! Raději tedy zůstaňte v teple svého domova. Světlo svíček pomůže duším vašich blízkých najít k vám bezpečně cestu, pokud si budou přát vás navštívit. Zároveň magická síla ohně odplaší od vašich dveří přízraky, zlé duchy a strašidla! Pokud se vám líbí lampiony z vyřezávaných dýní, můžete kromě svíček zapálit i ty. Svíčky jsou pro dobré duchy, lampiony na odplašení těch zlých!

Až budete posledního října večeřet, nezapomeňte odebrat trochu jídla na zvláštní talíř – pro duše zesnulých. Tento talíř pak dejte přes noc na okno. (Samozřejmě, duše předků jídlo nesní, nasytí se pouze jeho energií – ráno pak nasypte obsah talíře ven ptáčkům!) Poslední sklizeň a věštba do příštího roku


K Samhainu se vážou i další starobylé zvyky. Věřilo se, že v tento den se Matka Země ukládá k zimnímu odpočinku. Proto je konec října dobou sběru poslední úrody. Pak už Zemi nesmíme rušit a rýt do ní. Pokud chcete tento zvyk dodržet, posbírejte na zahrádce všechno, co můžete, ještě před Samhainem. Později už nelze sklízet nic, co by obnášelo narušování povrchu půdy.

A protože Samhain je začátkem nového roku, je to ideální doba pro novoroční věštění! Teď, když je hranice mezi světy tak tenká, máte možnost nahlédnout do toho, co vás v nadcházejícím roce (tedy do příštího Samhainu!) čeká a nemine.

U zapálených samhainových svíček si proto zkuste vyložit karty. Dobrý způsob je vytáhnout si jednu kartu na každý měsíc v roce – neviditelné síly vám tímto způsobem prozradí, co si pro vás osud na kterou část nadcházejícího roku připravil! Tak co, zkusíte to?

|<< < 1080 | 1081 | 1082 | 1083 | 1084 > >>|

NAŠI VĚŠTCI - Vyberte si svého věštce a zavolejte mu na tel.: 906 701 701!

zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)

© 2009 - 2025 E.M.A. Europe s.r.o. Všeobecné obchodní podmínky Zpracování osobních údajů Zpracování cookies, tech. zaj. Materna, 1 min/70 Kč vč. DPH, 1sms/max. 46 Kč, Max. délka hovoru je 17 minut, Volejte (49 Kč/min) a pište (30 Kč/SMS) bez omezení! Klub Horoskop2025, BÚ: 2109191786/2700, PO Box 14, 110 05 Praha 05, www.ema.bz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze náv?těvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.