Home - Články - Rozhovory se stromy: Hloh ochránce

Rozhovory se stromy: Hloh ochránce

vloženo 26. 8. 2021
čas čtení: 5 minut

Rozhovory se stromy: Hloh ochránce

Hloh je král převlečený za žebráka. Tak nenápadný a opomíjený, a přece je tak mocný ve světě stromů i lidí. Poskytuje mocnou ochranu lidem, zvířatům i rostlinám. Našemu tělu i duši. Léčí i ty, kteří v něj nevěří. Říká se, že kdo zasadí hloh, je požehnán, ale kdo jej porazí, ať se bojí o život i duši.

Strážce posvátných pramenů

Hlohy si nacházejí své místo tam, kde jsou spodní vody. Naši pohanští předkové, kteří toho věděli o přírodě stokrát víc než my, sázeli hlohy ke svým posvátným pramenům a studánkám. Na těchto místech pak vznikaly hlohové háje. Tam, kde se nachází spodní pramen, bývá často rovnováha energií vychýlená a dochází tam k neobvyklým jevům. Hloh uvádí energie zpět do harmonie s vesmírem i Zemí a používá je ke svým, velmi specifickým účelům.

Voda je krev světa, dárce života. Je divné, že jsme to doposud nepochopili, a zacházíme s ní zle. Pokud chcete energie kolem sebe v rovnováze, pak s vodou i se stromy jednejte vždy s úctou. Pokud můžete, zasaďte ke zdroji vody hloh. Má rád travnatá, světlá a polostinná místa. Na jaře vás odmění nádhernými květy. Ale může vám dát mnohem víc.

Ochránce lesa a zvěře

Hloh spolu se šípkovým keřem tvoří přechodové pásmo mezi loukou a lesem. Jeho pevné, dlouho rostoucí větve s ostrými kolci jsou tak husté, že poskytují mnoha ptákům a zvířatům úkryt, kam se za nimi predátoři nedostanou. Nejhorším predátorem je bohužel člověk, a tak i jemu zabraňují vnikat do lesa tam, kde stojí hlohová hráz. Za starých časů vznikl pro hloh germánský název Hagedorn a říká se mu tak dodnes. Hegen znamená bránit a dorn je trn. Obrannou a ochrannou roli, kterou hloh hraje ve hmotě, má však také na mimosmyslové, energetické úrovni.


Ochránce dětí

Větvička hlohu se zavěšovala nad kolébku, nebo se vkládala novorozenému miminku pod polštář. Kelti a Slované věřili, že ochrání děcko před zlými sudičkami, kletbami a zlou silou. Rodiče také nosili dítě pod hlohový keř a nechali jej tam na chvíli poležet, přitom ho však nespouštěli z očí. Proč? V hlohu totiž sídlí mnoho příslušníků „Malého lidu“ nebo také „Mocných“, jak se jim říkalo. Jde o elfy, víly, skřítky a duchy vod a kamenů. Dodnes existuje mnoho legend, v nichž víly či elfové unesli z kolébky dítě, vychovali je a rodiče je pak viděli až v dospělosti.

Ochránce domova

I muž nebo žena v dnešních časech si může dát větvičku hlohu do kapsy, pokud cítí, že se na něj či na ni upírá pozornost nějakého zlého vědomí. Kdysi se dokonce věřilo, že hloh chrání i před upíry, vlkodlaky, čarodějnicemi , a dokonce i před zásahem blesku. Ve středověku jste nezřídka našli stavení a dvorek obklopené hlohem, nebo selský dvůr, kde jí byl obrostlý nejen dům, ale i zahrada, sad a pastvina. Ostnitý hlohový plot chránil celé hospodářství před zlými silami a zajišťoval prosperitu a plodnost.

Glastonbury Thorn

V Anglii se nachází prastarý hloh, který je potomkem legendárního hlohového stromu, jenž prý vyrostl z poutnické hole Josefa z Arimatie. To byl onen muž, který v bibli poskytl ukřižovanému Kristu svůj vlastní hrob. Strom se nazývá Glastonbury Thorn. O důležitosti hlohu pro mír a klid v domě svědčí i prastará britská tradice. Místní lidé z Glastonbury každoročné o Vánocích posílají větévku královně, a ta pak zdobí její vánoční stůl.


Spánek jako cesta

Pod hlohem prý vždy usnul kouzelník Merlin, když se chtěl spojit s bytostmi z jiných světů a znát odpověď na složité otázky. Někdy spal i několik let, ale nezestárl. Totéž se traduje i o dalších hrdinech dávných bájí. Spánek pod hlohem zastaví čas, odnese vás jinam, propojí vás s moudrostí světů za tenkou stěnou reality. Nejvíce podle bájí funguje brána, která se otvírá v místě, kde přirozeně roste hloh, jasan a dub. Na tomto místě lze přivolat krále skřítků, elfů a víl a hovořit s ním. Síla, která se k takovému místo pojí, není však žádná pohádková legrace. Pokud byste měli pocit, že taková síla přichází, pokloňte se, hovořte uctivě, mějte oči sklopené a až vás propustí, jděte bez ohlížení rovnou domů.

Rozhovor s hlohem

Hloh má rád, když jeho návštěvník odpočívá se zavřenýma očima. Naslouchejte hlasům přírody tak dlouho, až vám její zvuky splynou v jeden šum. Pak možná zaslechnete slova. Můžete i stát či sedět, pozdravit tento mocný strom s úctou a zazpívat mu několik písní. Čím více citu do zpěvu dáte, tím raději se s vámi vědomí hlohu spojí. Pak se vám sdělení objeví v hlavě, tak náhle, jako by ho někdo právě vyslovil. Pokud je na větvích rosa či dešťové kapky, setřeste jich pár na sebe. Poproste hloh o ochranu svého těla, mysli i duše, ať jste v bezpečí, kamkoliv jdete. Jeho síla pak zůstane s vámi.

První, úvodní článek - Rozhovory ze stromy - najdete ZDE: ROZHOVORY ZE STROMY: OTEVŘETE SE!

1 | 2 | 3 | 4 | 5 > >>|

NAŠI VĚŠTCI - Vyberte si svého věštce a zavolejte mu na tel.: 906 701 701!


Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)

© 2009 - 2021 E.M.A. Europe s.r.o. Všeobecné obchodní podmínky Zpracování osobních údajů Zpracování cookies, tech. zaj. Materna, 1 min/70 Kč vč. DPH, 1sms/max. 46 Kč, Max. délka hovoru je 17 minut, Volejte (49 Kč/min) a pište (30 Kč/SMS) bez omezení! Klub Horoskop2022, PO Box 14, 110 05 Praha 05, www.ema.bz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze náv?těvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.