Home - Články - Využijte magii Tří králů

Využijte magii Tří králů

vloženo 6. 1. 2022
čas čtení: 4 minuty

Využijte magii Tří králů

Svátek Tří králů (6. leden) dělá definitivní tečku za vánočním obdobím. Odstrojujeme stromečky a pomalu se opět vracíme do všedního života. K tomuto významnému dni se ovšem váže spousta zajímavých a starobylých tradicí.

Večer Tří králů je časem jako stvořeným pro věštění! 

Ještě naposled máme možnost věštit z olova nebo z plovoucích svíček v ořechových skořápkách – pokud jsme to nestihli už o Vánocích. Kdo má odvahu, může se v tento večer pokusit vyvěštit z plamenů svíček délku života – každý z členů rodiny zapálí jednu svíčku a pak se sleduje, která zhasne dřív a která později. Důležité je také to, jestli plamen stoupá nebo klesá k zemi – podle tajemné staré pověry to předpovídá, jestli se duše po smrti dostane do nebe!

Kašpar, Melichar a Baltazar

Každý z nás již slyšel tato tři jména králů, kteří podle legendy přišli obdarovat Ježíše po jeho narození vzácnými dary – zlatem, kadidlem a myrhou. Méně se již ví, že v této pověsti se mísí různé vlivy a zdaleka nepochází jenom z Bible, ale její původ je mnohem tajemnější. Podle některých verzí nešlo o krále, ale o mágy nebo mudrce a jejich počet se také různí – od dvou až po dvanáct.

Betlémská hvězda

Zmiňovaná jména jsou tedy mnohem mladšího původu než samotná legenda. Počet darů však byl vždy tři a má symbolický význam – zlato značí bohatství pevného skupenství, kadidlo plynné a myrha tekuté skupenství. Mudrce vedla na jejich cestě Betlémská hvězda, o jejímž původu se dodnes vedou spory. Mohlo jít o přelet komety, ale spíš se jednalo o mimořádně vzácný astrologický úkaz – trojnásobnou konjunkci Saturna s Jupiterem, která nastala v roce 7 před naším letopočtem ve znamení Ryb.

Proč tři křížky nade dveřmi?

Se svátkem Tří králů se spojují obchůzky koledníků převlečených za krále. Koledování v maskách je odedávna typické pro vánoční a předvánoční období a Tři králové jsou posledním z několika dnů, kdy od domu k domu procházejí tajemné maskované postavy s cílem nabídnout lidem očištění jejich příbytků od všeho zlého. K tomuto účelu se používala svěcená voda a posvěcená křída. Masky mají za cíl zmást zlé síly a odvést jejich pozornost, aby nemohly uškodit – v dávných časech se maskování používalo i při oslavách temné a magické noci zimního slunovratu, který později splynul s oslavami Vánoc. Tříkráloví koledníci píšou na dveře posvěcenou křídou ochranný nápis K + M + B + a letopočet, což původně neznamenalo zkratky jmen Kašpar, Melichar a Baltazar, jak se obvykle věří, ale zkratku latinského „Christus mansionem benedicat“ - „Kristus ať žehná tomuto domu.“ Znaky křížků v nápisu mají taktéž ochrannou funkci, nejsou to jenom obyčejná znaménka plus – proto by prý správně měly být tři a ne jenom dvě.


Síla vody

Významným motivem tříkrálových tradic je voda. Její čarodějná síla se používala nejen při obchůzkách koledníků, ale podle lidové pověry každý, kdo si v tento den ráno před východem slunce omyje obličej sněhem, bude po celý rok zářit krásou. Ti odvážnější se mohou pro zdraví vykoupat v tekoucí ledové vodě. Svěcená voda ze dne Tří králů měla podle pověr zázračnou léčivou moc.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 > >>|

NAŠI VĚŠTCI - Vyberte si svého věštce a zavolejte mu na tel.: 906 701 701!


Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)

© 2009 - 2022 E.M.A. Europe s.r.o. Všeobecné obchodní podmínky Zpracování osobních údajů Zpracování cookies, tech. zaj. Materna, 1 min/70 Kč vč. DPH, 1sms/max. 46 Kč, Max. délka hovoru je 17 minut, Volejte (49 Kč/min) a pište (30 Kč/SMS) bez omezení! Klub Horoskop2022, PO Box 14, 110 05 Praha 05, www.ema.bz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze náv?těvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.