Víte, že právě teď prožíváme masopustní období? Možná už tančíte na vesnickém bále, cpete se koblížky, nebo plánujete, jakou masku letos vytáhnete na průvod. Masopust je totiž čas, kdy všechno může být trochu bláznivé, kdy se hoduje, zpívá a tančí. A věděli jste, že toto období má své kořeny hluboko v historii a mystice?
Masopust a půst: Čas radovánek a karnevalů
Právě se nacházíme v masopustním období, které letos trvá od 7. ledna do 4. března 2025. Je to čas, kdy se svět promění v karneval barev, vůní a chutí, než nás Popeleční středa vrátí zpět do reality. Ale proč se vlastně tomuto období říká masopust? A co znamenají masky, průvody a bujaré oslavy?
Masopust, známý také jako karneval, má své kořeny ve středověku, kdy se lidé chtěli naposledy pořádně najíst a pobavit před obdobím půstu. Slovo „masopust“ doslova znamená „rozloučení s masem,“ protože po jeho skončení přichází čtyřicet dní střídmosti a očisty těla i duše. Masky, které dnes vnímáme jako zábavu, mají svůj původ v magii – měly zahánět zlé duchy, přinášet štěstí a také umožnit lidem vystoupit na chvíli z běžných společenských rolí.
Masopust ve světě!
Zatímco u nás si masopustní průvody spojujeme s medvědem, kobylou nebo laufrem, v jiných kulturách to vypadá jinak. Brazilský karneval je explozí samby a pestrých kostýmů, které oslavují radost ze života. Benátský karneval zase proslul svými elegantními maskami, jež kdysi sloužily k tomu, aby se bohatí a chudí mohli bavit na stejné úrovni. Ve Švýcarsku se během fasnachtu podivné kostýmy a bubnové pochody starají o vyhnání zimy, zatímco v německém Kolíně nad Rýnem průvody plné alegorických vozů přinášejí do ulic ducha veselí.
Masopustní oslavy jsou tak trochu rebelií proti každodenním starostem. Je to čas, kdy můžeme zapomenout na pravidla a oddat se radosti, smíchu a dobrému jídlu. Ale pozor! Jakmile skončí masopustní úterý, přichází Popeleční středa a začátek půstu, kdy přepych a radovánky střídá střídmost.
Zahánění zlých duchů
V masopustním období se prolíná světlo a stín, radost a střídmost. Možná ani netušíte, že mnohé rituály spojené s masopustem mají své místo i v esoterice. Masky totiž mohou sloužit k ochraně před zlou energií, a tradice hodování je připomínkou hojnosti, kterou je třeba v životě oslavit, než přijdou dny střídmosti.
A co vy? Přemýšleli jste někdy, že masopustní období není jen o jídle a zábavě, ale také o hlubší symbolice? Možná je to právě teď ideální chvíle, kdy můžete nejen slavit, ale i vnést do svého života kousek magie a radosti.
Kdy začíná a končí?
Když skončí Tři králové, přichází čas masopustu – období, kdy veselí nezná hranic, jídla a pití teče proudem, a svět se na chvíli promění v karneval masek a radosti. Jenže! Jako by se vesmír připravoval na rovnováhu, po masopustním úterý (4. března 2025) nastupuje Popeleční středa a s ní čtyřicetidenní postní doba. Letos si budete muset odpustit nejen lahůdky, ale možná i některé neřesti. Pojďme si připomenout magii tohoto období, od tajemných nedělí až po posvátné Velikonoce!
Masopust není jen obyčejná oslava – je to symbol přechodu, kdy se veselí střídá s klidem, a světlo začíná pomalu vítězit nad temnotou. Masky, zabijačky a tanec na návsích, to všechno přináší energii, která se vznáší ve vzduchu. Proč? Protože duše potřebuje rozptýlení, než se ponoří do období rozjímání.
Letos masopust končí 4. března. Po masopustním úterý však přichází Popeleční středa, kdy si nejen věřící připomínají pomíjivost života. Kněz na čelo věřících nakreslí popelem křížek a pronese slova: „Pamatuj, že prach jsi a v prach se obrátíš.“ Možná je to smutné, ale co když právě tato věta v sobě nese tajemství života?
Popeleční středa: Magický den očisty
Popeleční středa (5. března 2025) je dnem, kdy se začíná nový cyklus. Už naši předkové věřili, že tento den má zvláštní sílu. Nesmělo se příst, štípat dříví ani drát peří, protože kdo by porušil pravidla, čekaly ho blechy v posteli a zlobivé slepice. Magie dne však nekončí jen u pověr – popel se stal symbolem očisty a ochrany. Světí se kočičky z Květné neděle a tento rituál je připomínkou cyklu života a smrti.
A co vy? Zkusíte letos Popeleční středu jako svůj osobní den očisty? Možná nebudete házet popel na hlavu, ale malý detox těla i duše nikdy neuškodí.
Postní neděle: Tajemství jmen a zapomenutých rituálů
Šest postních nedělí jsou jako kapitoly magické knihy, kde každá nese svůj příběh:
Velikonoce: Svátky světla a naděje
Velikonoce 2025 připadají na 21. dubna, což je později než obvykle. Přivítáme je v plném jarním rozpuku. Po týdnech půstu přijde chvíle oslav, barev, smíchu a nových začátků.
Půst a masopustní období jsou víc než jen tradice, jsou to symboly, které nám připomínají, jak důležité je v životě najít rovnováhu mezi radostí a střídmostí. Tak co? Pustíte se i vy letos do masopustních radovánek a zkusíte očistné rituály půstu?
Jedinečný astrologický výklad podle Vašeho přesného data, času a místa narození!
© 2009 - 2025 E.M.A. Europe s.r.o. Všeobecné obchodní podmínky Zpracování osobních údajů Zpracování cookies, tech. zaj. Materna, 1 min/70 Kč vč. DPH, 1sms/max. 46 Kč, Max. délka hovoru je 17 minut, Volejte (49 Kč/min) a pište (30 Kč/SMS) bez omezení! Klub Horoskop2025, BÚ: 2109191786/2700, PO Box 14, 110 05 Praha 05, www.ema.bz