Jarní oblohu zpestří hned dva meteorické roje krátce po sobě – Lyridy a Eta Aquaridy. Kdy a jak je můžete pozorovat?
Dva roje padajících hvězd
Dubnovou a květnovou oblohu rozzáří padající „hvězdy“, přesněji meteority, hned ze dvou zajímavých a známých meteorických rojů. I když to nejsou ty nejsilnější meteorické deště v roce, přesto se vyplatí je sledovat – teplé jarní večery plné padajících hvězd budou jistě přímo dýchat romantikou!
Jako první nás navštíví Lyridy, jejichž maximum přijde již tento víkend v noci z 22. na 23. dubna. V těsném závěsu pak následují Eta Aquaridy, které mají vrcholní aktivitu 5. května. Padající hvězdy však můžete sledovat nejen v toto přesné datum, ale krásná podívaná to bude i pár dní předem a poté. Důležité je načasovat si pozorování tak, abyste se kromě dobrého počasí strefili také do bezměsíční noci, tedy před východem nebo po západu Měsíce a mimo úplněk.
Dubnové Lyridy
Lyridy budou v roce 2023 mít naprosto ideální podmínky na pozorování. Jejich aktivita trvá přibližně od 16. do 25. dubna, přičemž na 20. duben vychází novoluní, takže se nemusíte obávat, že by krásu padajících hvězd zastínila záře Luny. Letošní maximum se předpokládá 23. dubna kolem 3 hodin ráno. To je navíc ještě noc ze soboty na neděli, takže pro většinu z nás bude snadné si udělat čas na noční astronomické pozorování. I když čas je to takový, že asi bude nejeden z nás přemýšlet, jestli raději potáhnout do noci nebo si nastavit budíka! Závisí, jestli jste sovy nebo skřivani!
Lyridy jsou historicky významný roj a jejich pozorování se datuje již přes 2000 let dozadu, a to se starobylé Číny. V minulosti byly ovšem Lyridy mnohem bohatším rojem, než je tomu dnes. Zatímco nyní se připravte na čísla kolem 15 meteoritů za hodinu a v úplném maximu se mohou vyšplhat nejvíce na číslo kolem 90, v dávných dobách to byly i stovky meteoritů každou hodinu.
Mateřské těleso Lyrid je Tchatcherova kometa, to znamená že právě od tohoto většího tělesa se tyto menší vesmírní částice odpojily. A své jméno získaly Lyridy podle souhvězdí Lyry, vedle kterého mají na obloze svůj radiant, tedy místo, odkud zdánlivě „padají“.
Květnové Eta Aquaridy
Pokud Lyridy mají letos ideální podmínky na pozorování, o Eta Aquaridech to v roce 2023 vůbec říct nelze. Jejich maximum totiž připadá přesně na úplněk, který bude 5. května. A přes jeho celonoční záři toho z padajících hvězd opravdu mnoho vidět nebude!
Celková doba aktivity Eta Aquarid je ovšem dlouhá, až jeden měsíc přibližně od 19. dubna do 20. května. Částečně se tedy překrývají s dobou aktivity Lyrid. Takže dobrá zpráva je, že kdykoliv od poloviny dubna až do konce druhé květnové dekády vyrazíte ven na pozorování, máte vždy šanci nějaké ty padající hvězdy spatřit! Třeba jich bude jen několik, ale budou! Tak si připravte svá tajná přání!
Eta Aquaridy mají své jméno podle radianty ve souhvězdí Vodnáře (Aquarius) a jejich mateřským tělesem není nic jiného než slavná Halleyho kometa. Podobně jako Lyridy, jsou i Eta Aquaridy poprvé zmiňovány již před víc než 2000 lety. A co se týče bohatosti, jsou na tom spíš průměrně, kolem 40 až 60 padajících hvězd za hodinu.
A ať už si vyberete k pozorování padajících hvězd kterýkoliv den, nezapomeňte na jednu důležitou věc. Musíte se vzdálit co nejdál z dosahu pouličního osvětlení, takže ke to ideální příležitost na romantický výlet do jarní přírody!
Jedinečný astrologický výklad podle Vašeho přesného data, času a místa narození!
© 2009 - 2025 E.M.A. Europe s.r.o. Všeobecné obchodní podmínky Zpracování osobních údajů Zpracování cookies, tech. zaj. Materna, 1 min/70 Kč vč. DPH, 1sms/max. 46 Kč, Max. délka hovoru je 17 minut, Volejte (49 Kč/min) a pište (30 Kč/SMS) bez omezení! Klub Horoskop2025, BÚ: 2109191786/2700, PO Box 14, 110 05 Praha 05, www.ema.bz