Home - Články - Přestupný rok

Přestupný rok

vloženo 28. 2. 2010
kalendar-28.2..jpgMožná vás již někdy napadla otázka, proč má únor jako jediný měsíc jen 28 dnů. Tahle tradice přežívá ještě z dávných dob starověkého Říma, kde jsou kořeny našeho dnešního kalendáře. Již v té době lidé věděli, že sluneční rok je o něco delší než přesně 365 dnů, a tak zavedli přestupný den jednou za čtyři roky. Tento kalendář se nazýval juliánský podle Julia Caesara. Na rozdíl od našeho však římský rok nezačínal v lednu, ale až v březnu! Únor byl posledním měsícem v roce, a tak na něj již "nezbyl" dostatek dnů. Proto se také přestupný den, 29. únor, přidává právě na jeho konec, i když Římané původně místo toho měli každý čtvrtý rok dva čtyřiadvacáté únory za sebou! To proto, že jejich počítání času bralo v potaz i cykly Měsíce. Každý měsíc se proto členil ještě na tři další části. Podle nich se předpovídalo, které dny budou šťastné a které nešťastné! Řím je také kolébkou naší dnešní astrologie, proto nesou planety právě jména římských bohů a astrologický rok se taky začíná v březnu jarní rovnodenností a znamením Berana. I přes přesnost juliánského kalendáře však tenhle během staletí vedl k drobné odchylce, která se nasbírala až do nezanedbatelného počtu deseti dnů! Papež Řehoř XIII. proto v roce 1582 přistoupil k reformě, kdy deset dnů jednorázově vypustil a pozměnil systém výpočtu přestupných let na komplikovanější, ale přesnější. Kalendář, který dodnes používáme, se na jeho památku nazývá gregoriánský, ale množství lidových zvyků a magických pověr především na východě Evropy se ještě i po staletích váže k dávno nepoužívanému kalendáři juliánskému a pro jejich pochopení musíme oprášit leckterou stránku z historie. Zajímavostí je 28. únor, na který letos připadne druhá postní neděle, se nazývá také Pražná podle jednoho dnes již zapomenutého postního jídla z upražených zrnek obilí.

Další Astročlánky

Litujeme, nebyl nalezen žádný článek.

VYBERTE SI SVÉHO OSOBNÍHO PORADCE a zavolejte na tel.: 906 701 701!


Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)

© 2009 - 2021 E.M.A. Europe s.r.o. Všeobecné obchodní podmínky Zpracování osobních údajů Zpracování cookies, tech. zaj. Materna, 1 min/70 Kč vč. DPH, 1sms/max. 46 Kč, Max. délka hovoru je 17 minut, Volejte (49 Kč/min) a pište (30 Kč/SMS) bez omezení! Klub Horoskop2022, PO Box 14, 110 05 Praha 05, www.ema.bz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze náv?těvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.