Home - Články - Svatodušné svátky

Svatodušné svátky

vloženo 21. 5. 2010
Fotolia_clanek_dva-andele_2.jpgLetnice, nebo také Svatodušné svátky, jsou křesťanským svátkem, kterého kořeny však sahají hluboko do pohanských časů. Připadají na sedmou neděli po Velikonocích. Letos je slavíme 23. května a oslavy pokračují i v pondělí. Tak jako u nejednoho jiného svátku – za všechny zmiňme Vánoce – i tady se mísí starobylé čarodějnické zvyky s vírou v křesťanského Boha. V pohanských časech, ale ještě i dlouho poté, bývalo zvykem v den Letnic chodit čistit a uctívat studánky a obětovat vodním duchům. U studánek pak lidé pořádali hostiny, ke kterým nezapomněli přizvat duchy předků. Křesťanské Letnice jsou svátkem seslání Ducha Svatého a následují deset dnů po svátku Nanebevstoupení Páně. Dům se musel pečlivě připravit, uklidit a vyzdobit zelenými ratolestmi, aby se v něm Duchu Svatému líbilo. Se svatodušnými svátky se také spojuje zvyk zvaný Jízda Králů, který se dodnes udržuje na některých místech na Moravě. Jeho původ není zcela jasný. Při této příležitosti mládenci na koních obřadně projíždějí vesnici. Je pravděpodobné, že původ Jízdy Králů se váže k pohanským magickým obřadům, které měly zajistit dobrou úrodu a ochránit pole před zlými čarodějnicemi. K Letnicím se váže velké množství lidových pranostik. Začíná se již konečně opravdové léto nebo ne? Tyto dny obvykle provází dočasné ochlazení. Moudrost předků říká: "O svatém Duše choď ještě v kožiše." a předpovídá "Déšť o letnicích - slunce na Boží tělo."

Další Astročlánky

Litujeme, nebyl nalezen žádný článek.

VYBERTE SI SVÉHO OSOBNÍHO PORADCE a zavolejte na tel.: 906 701 701!


Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)

© 2009 - 2021 E.M.A. Europe s.r.o. Všeobecné obchodní podmínky Zpracování osobních údajů Zpracování cookies, tech. zaj. Materna, 1 min/70 Kč vč. DPH, 1sms/max. 46 Kč, Max. délka hovoru je 17 minut, Volejte (49 Kč/min) a pište (30 Kč/SMS) bez omezení! Klub Horoskop2022, PO Box 14, 110 05 Praha 05, www.ema.bz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze náv?těvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.