Home - Články - Počátek jara

Počátek jara

vloženo 5. 3. 2010
pocatek-jara.jpgZačátek března byl kdysi pro lidi velice významným obdobím – byl to totiž začátek práce na poli, a od toho, jak se zdařila, záviselo, jestli bude příští zima bohatá anebo hladová. Není proto divu, že první polní práce v předjaří provázel bezpočet různých magických úkonů. První, co bylo potřeba na poli provést, byla orba. Její zahájení provázely četné obřady. V pradávných dobách bylo zvykem, že první brázdu musel vyorat sám kníže nebo král, aby tak podle pověry zajistil dobrou úrodu. Ještě delší dobu se udržel zvyk zajistit si úrodu obětováním jídla – například chleba nebo vajec - matce Zemi. Tyhle dary se taktéž pokládaly do první vyorané brázdy. Dalším zvykem bylo obřadné válení se po poli, které většinou společně provozovali pan a paní domu. Symbolika tohoto zvyku, který pochází ještě z pohanských dob, je jasná na první pohled – napodobením sexuálního styku se lidé snažili přenést svou plodnost i na zemi. Můžeme právem předpokládat, že v dávnějších dobách měly tyhle rituály plodnosti ještě mnohem divočejší podobu, a odehrávaly se nejenom v symbolické rovině! Důležitost se pak přikládala i začátku setby, kdy se použilo obilí z posledního snopu loňské sklizně, které se však navíc muselo nechat v kostele posvětit, aby bylo rostoucí obilí chráněno před působením zlých duchů a čarodějnic.

Další Astročlánky

Litujeme, nebyl nalezen žádný článek.

VYBERTE SI SVÉHO OSOBNÍHO PORADCE a zavolejte na tel.: 906 701 701!


Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)

© 2009 - 2021 E.M.A. Europe s.r.o. Všeobecné obchodní podmínky Zpracování osobních údajů Zpracování cookies, tech. zaj. Materna, 1 min/70 Kč vč. DPH, 1sms/max. 46 Kč, Max. délka hovoru je 17 minut, Volejte (49 Kč/min) a pište (30 Kč/SMS) bez omezení! Klub Horoskop2022, PO Box 14, 110 05 Praha 05, www.ema.bz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze náv?těvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.