Home - Články - Jarní pranostika

Jarní pranostika

vloženo 12. 3. 2010
Fotolia_cap.jpgKousek před polovinou března nám už chybí jen malinký krůček k opravdovému začátku jara. Dny jsou již znatelně delší, příroda se probouzí a toho si samozřejmě všimli i naši pradědečci a prababičky. Připomínají nám to třeba rčením: "Na svatého Řehoře čáp letí od moře, žába hubu otevře, líný sedlák, který neoře." anebo "Na svatého Řehoře den s nocí v jedné míře." Jelikož zmíněný den připadá na dvanáctého března, zatímco na jarní rovnodennost, kdy jsou den a noc opravdu přesně stejné délky, si musíme ještě devět dní počkat, mohlo by se zdát, že se o kousek spletli. Opak je však pravdou – pranostika se traduje nejspíš již od šestnáctého století, kdy proběhla reforma kalendáře, před kterou rovnodennost připadala právě na svátek zmíněného svatého Řehoře. Vidíme, že naši předkové i přesto, že mnohdy neuměli číst a psát, se v běhu času orientovali opravdu perfektně! A bylo to zapotřebí, protože potřebovali přesně určit, kdy se mají věnovat pracím na poli – záviselo od toho totiž veškeré jejich živobytí. Na desátého března zas připadal svátek Čtyřiceti mučedníků, což byl také den, kdy bylo počasí v centru pozornosti – když mrzlo, mohli jste sice očekávat podle pověry ještě čtyřicet ranních mrazíků, ale také to předznamenávalo bohatou úrodu.

Chcete vědět o březnových pranostikách? Tak zavolejte na tel.: 906 701 701 a řekneme vám, jaký bude tento rok! Nebo se obraťte na naši astroložku Zdeňku.

Další Astročlánky

Litujeme, nebyl nalezen žádný článek.

VYBERTE SI SVÉHO OSOBNÍHO PORADCE a zavolejte na tel.: 906 701 701!


Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)

© 2009 - 2021 E.M.A. Europe s.r.o. Všeobecné obchodní podmínky Zpracování osobních údajů Zpracování cookies, tech. zaj. Materna, 1 min/70 Kč vč. DPH, 1sms/max. 46 Kč, Max. délka hovoru je 17 minut, Volejte (49 Kč/min) a pište (30 Kč/SMS) bez omezení! Klub Horoskop2022, PO Box 14, 110 05 Praha 05, www.ema.bz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze náv?těvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.