Home - Esoterika - Egyptští scarabové

Egyptští scarabové

Egyptští scarabové

Egyptští scarabové

Symbol scarabea, egyptského posvátného brouka, se v magických rituálech používá dodnes. Jeho egyptský název zní Cheper nebo Khepera a jeho podobnost s egyptským bohem slunce Cheprerem, jistě není čistě náhodná. Staří Egypťané měli scarabea ve velké oblibě, používali ho především jako magický talisman, pečetidlo anebo ozdobu s různými nápisy. Viděli v něm především symbol neustálé obnovy a vzniku.



Scarabeus neboli vruboun posvátný

Zoologicky spadá tento brouk do čeledi vrubounovitých. Můžeme je najít na všech kontinentech kromě Antarktidy. Je typický tím, že svá vajíčka klade do kuličky trusu, kterou neustále valí před sebou. Po 29 dnech se probudí k životu malý brouček. V dospělosti se jedná o poměrně velkého brouka s černými, tvrdými a kovově lesklými vrchními krovkami, který při letu vydává charakteristický bzučivý zvuk, jímž na sebe okamžitě upoutá pozornost. Nejraději létá v horkém poledním žáru, kdy se při letu od jeho spodních blanitých křídel nádherně odráží slunce. Kdo to jednou spatří, vůbec se nediví, že je považován za symbol solární energie.

Magický význam scarabea

Magická síla scarabeů jednoznačně pochází za starého Egypta a byla známa již 3200 let př. n. l. V průběhu jednotlivých si našli velmi mnohostranné využití jak v magii, tak i mimo ni. Především se používali jako ochranné amulety při mumifikaci zemřelých, kdy se vkládali do jejich oděvu s cílem uchovat duši a rozum zemřelého, aby mohli před posledním soudem vypovídat o jeho pozemských činech. Často byli jako ochrana pokládáni také na srdce, které bylo považováno za zdroj všeho fyzického i duševního života.
Staří Egypťané v nich viděli v něm především symbol neustálé obnovy a vzniku, což souvisí se slunečním kotoučem, jenž se každé ráno obrozuje a roste, aby s večerem zemřel a další den se celý proces znovu opakoval. Egypťané vidí podobnost slunce a scarabeovy kuličky v tom, že obojí je zárodkem nového života, proto se stal Cheper či Cheprer bohem slunce na úsvitu, Ra bohem slunce v jeho plné záři a Aton bohem zapadajícího slunce. Cheprer bývá většinou zobrazován jako bytost s lidským tělem a hlavou skarabea.

Další funkce scarabeů

Scarabeové bývali zhotovování nejenom z drahých kamenů, ale také ze zlata a stříbra. Největší z nalezených artefaktů má velikost až 10 cm a v blízkosti Karnaku existuje dokonce socha tohoto posvátného brouka. Často mívali oznamovací funkci, např. faraon Amenophis III. na ně nechal umístit nápisy, které popisovaly jeho slavné činy. Údajně tak mohli podle archeologů sloužit jako obdoba dnešních novinových výtisků. Scarabeové se používali nejen jako ochranné amulety, ale mnohdy plnili i funkci ozdobných šperků, nosili se zavěšení na krku anebo zasazení do prstenů. I amuletů či šperků zůstává zachován tvar brouka s rovnou spodní stranou, na níž jsou vyryté různé nápisy anebo jiná posvátná zvířata.

Věštění ze scarabeů

Věštění ze scarabeů dává odpovědi na prosté otázky běžného každodenního života, ale většinou se lépe hodí k náročnějším výkladům situací, vztahů, či životních komplikací, které se opakovaně pomocí karet ani jiných technik nedaří rozkrýt dostatečně jasně. Možnosti jejich použití se nejvíc blíží runovým kamenům. Podle starodávného egyptského způsobu je nejlepší variantou roztočit síťku se skaraby v kruhu tázajících se, přičemž ten skarab, který se osoby přímo dotkne, bývá jednoznačnou odpovědí na její konkrétní otázku nebo klíčem k hlubšímu, náročnějšímu výkladu. Při zvláštních příležitostech a oslavách věštbu přímo v chrámu prováděla většinou velekněžka. Interpretace jednotlivých symbolů, jimž jsou skarabové, určení k věštění označeni, je úzce spjata s mystérií, jednáním i vlastnostmi egyptských bohů, které se dochovaly v mýtech. Jeden z nejranějších bohů Cheprer, Egypťany zvaný „Otec bohů „, byl zobrazován s lidskou postavou a hlavou skaraba. Obrazy těchto brouků zdobí stěny mnoha svatyní a hrobek. Kamenní skarabové s posvátnými formulemi a nápisy byli rituálně vkládáni do obvazů při mumifikaci těla zesnulého, aby tak chránili jeho Ba = Duši. Faraoni často vlastnili velké skaraby vybroušené z drahých kamenů, na jejichž spodní straně byly zaznamenány důležité události, ale dělali se i z fajánse, což je druh hlíny s vysokým obsahem křemíku. Jsou skutečně krásní a dodnes se v Egyptě hojně vyrábějí, hlavně pro turisty. Někteří výrobci je údajně přidávají do potravy krůt a jiné drůbeže, aby v jejich zažívacím ústrojí získali požadovanou patinu a působili starobylým vzhledem. Často bývají spodobněni s hlavou jiného zvířete nebo i lidskou.

VYBERTE SI SVÉHO ODBORNÍKA NA EGYPTSKÉ SCARABY a zavolejte na tel.: 906 701 701

zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail
zobrazit detail

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)

© 2009 - 2024 E.M.A. Europe s.r.o. Všeobecné obchodní podmínky Zpracování osobních údajů Zpracování cookies, tech. zaj. Materna, 1 min/70 Kč vč. DPH, 1sms/max. 46 Kč, Max. délka hovoru je 17 minut, Volejte (49 Kč/min) a pište (30 Kč/SMS) bez omezení! Klub Horoskop2022, BÚ: 2109191786/2700, PO Box 14, 110 05 Praha 05, www.ema.bz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze náv?těvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.